HOLSTEİN BOĞALARDAN REKOR KİLO

Süt işletmemizde sürü boğası olarak yetiştirdiğimiz, süt ırkı 2 boğayı bir hafta arayla kestik. Holstein ırkı her ne kadar  süt ırkı olarak kabul edilse de, doğru bakım ve besleme ile çok iyi sonuçlar alındığını kanıtlamak istedik. Karyem olarak, Holstein danaların 12-13 ay gibi kısa bir sürede 600 kilo canlı ağırlığa ulaşacağını, 280-300 kilonun üzerinde karkas et alınacağını her zaman dile getirdik. Yapılan hatalar ve yetersiz beslenme sonucu ne yazık ki bu kilolara uzun besleme sonunda ulaşılmaktadır. Bu yüzden bilinçsiz besleme neticesinde ülkemizde oluşan zararların boyutlarını ne yazık ki hesaplayamıyoruz.

 

Üzülerek beraberliğimizi sonlandırdığımız boğalara, ürettiğimiz yemlerin haricinde dışarıdan hiçbir şekilde bir müdahalede bulunmadık, yaşamlarının ilk 4 ayı ve son üç ayının haricinde günlük 4 kg. maraton ve sınırsız sap samanla büyüttük.

Birincisi, 12.01.2010 doğumlu 3 yıl 7 ay 16 günlük boğa canlı 1.080 kilo ve 608 kilo karkas et verdi.

İkincisi, 03 Eylülde kestiğimiz 3 yıl 4 aylık 12.05.2010 doğumlu boğa, canlı 1.240 kilo ve 745 kilo karkas et verdi.  Her iki karkasta da normal bir yağ birikimi ve harika bir et gördük.

Malkara mezbahasında düzenlediğimiz küçük çaplı davette, yetiştiriciler ve dostlarımızla bilgi alışverişinde bulunduk. Ayran ve pilav ikramımız da, olaya ayrı bir renk kattı.

Zaman içerisinde tüm üreticilerimizin bu kiloların üzerinde boğa yetiştirmesi dilekleriyle dağıldık.